გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა


                                                             გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი , პირადი ნომერი: ეკა შარიქაძე / 60001033739
საგანი: ქართული ენა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი IV კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა; 18 (სსსმ 1)
გაკვეთილის თემა:    „როგორ აღმოაჩინეს ამერიკა“ („ჯეჯილიდან“)
გაკვეთილის მიზანი:   
ü  აღწერითი ტექსტის კითხვა და ანალიზი
ü  ინფორმაციის გააზრება და შეჯამება
ü  კითხვისა და წერის მარტივი სტრატეგიების დაუფლება.
ü  რაოდენობითი და რიგობითი რიცხვითი სახელის გაცნობა.
გაკვეთილის მიზანი  სსსმ მოსწავლისათვის:
ü  მოსწავლე შეძლებს სიტყვებს შეუსაბამოს სურათები
ü  შეძლებს წინადადებაში შემოხაზოს ნაცნობი ასო-ბგერები.



   აქტივობის
       აღწერა

   გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
      კლასის    ორგანიზების ფორმა/ფორმები

 სასწავლო რესურსები


   დრო(წთ)
1
აქტივობა№ 1
მასწავლებელი ესალმება კლასს და აცნობს გაკვეთილის მიზნებს და შეფასების რუბრიკას
ვერბალური
მთელ კლასთან
ფორმატზე წინასწარ დაწერილი გაკვეთილის მიზანი და შეფასების ფურცელზე ღიმილები
1 წთ
2
აქტივობა№ 2
კითხვისთვის მზადება-მასწავლებელი დაფაზე გააკრავს რუკას და განსაზღვრავენ ჰორიზონტის მხარეებს
კითხვებზე პასუხის გაემა








მთელ კლასთნ
რუკა, სამაგრები, წინასწარ გამზადებული ჰორიზონტის მხარეების აღმნიშვნელი წარწერები

3
აქტივობა№ 3
ტექსტის კითხვა და ანალიზი-
კითხვის დაწყებამდე მასწავლებელი გამოაკრავს ვარაუდებს რუკას და იწყებს ტექსტის წაკითხვას  გამომეტყველებით, პაუზებით, ყოველი პაუზის შემდეგ კი ანალიზს უკეთებენ  წინა პაუზის დროს  გამოთქმულ ვარაუდს. ტექსტის კითხვის დროს აიხსნება უცნობი სიტყვები.

კითხვის სტრატეგიების დაუფლება
მთელ კლასთნ
წიგნი, ფორმატი, რომელზეც გამზადებულია „მოლოდინის რუკა“ და მარკერი

4
აქტივობა№ 4
 კლასის მობილიზება.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ეკრანზე აჩვენებს პრეზენტაციას, სადაც მოცემულია
პრეზენტაცია კოლუმბის მოგზაურობის შესახებ. მოსწავლეები დააკავშირებენ უკვე წაკითხულს და ფოტო მასალას ერთმანეთთან .


მთელ კლასთან
Power point-ში მომზადებული პრეზენტაცია, დაფა, მონიტორი

5
აქტივობა№ 5
მოსწავლეები გაანალიზებენ კოლუმბის რა თვისება ჩანს ამ ტექსტში. რა მნიშვნელობა აქვს თანამედროვეობისთვის კოლუმბის აღმოჩენას.  სრულდება სავარჯიშო №1; №2 აქტივობების რვეულში

ტექსტის გააზრება, გაანალიზება
მთელ კლასთან
ე.მაღლაკელიძე
წიგნი და აქტივობების რვეული

6
აქტივობა№ 6
რიცხითი სახელის რაობა
მინი ლექცია
მთელ კლასთან
Power point-ში მომზადებული პრეზენტაცია, დაფა, მონიტორი

7
აქტივობა№ 7
მასწავლებელი მოსწავლეებს გაახსენებს რიცხვიტი სახელის რაობას, თხოვს რომ ტექსტში მოძებნონ რაოდენობითი და რიგობითი რიცხვითი სახელები. მოსწავლეები აკვირდებიან როგორ არის წარმოდგენილი ეს რიცხვები აქ.

გრამატიკული სამუშაო
წყვილებში მუშაობ
ე.მაღლაკელიძე
წიგნი და აქტივობების რვეული

8
აქტივობა№ 8
შეჯამება, საშინაო დავალების მიცემა- მასწავლებელი გაკვეთილს აჯამებს მოსწავლეებთან ერთად კითხვა-პასუხის რეჟიმში.


მთელი კლასი
ე.მაღლაკელიძე
წიგნი და აქტივობების რვეული
№ 3

9
აქტივობა№ 9
შეფასება-მოსწავლეები შეფასდებიან მხოლოდ განმავითარებელი შეფასებით.



შეფასების რუბრიკა




მიაღწევი შედეგი:    ქართ. IV. 2. მოსწავლეს შეუძლია გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება მხატვრული ნაწარმოების მიმართ.
ქართ. IV. 4. მოსწავლეს  შეუძლია შესაბამისი ენობრივ-გრამატიკულ   საშუალებების გამოყენება კონკრეტულ სამეტყველო სიტუაციაში.
ქართ. IV. 8. მოსწავლეს შეუძლია საკუთარი დამო-კიდებულების გამოხატვა წაკითხული ტექსტის (მხატვრულის / არამხა-ტვრულის) მიმართ; ავლენს ესთეტიკური და ეთიკური შეფასების სურვილს.
ქართ. IV. 12. მოსწავლეს შეუძლია შესწავლილი ტექსტის შინაარსის დაწერა; ავლენს თვითგამოხატვის სურვილ.









მხატვრული ტექსტის გაგება-გააზრების შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
             1
              2
     3
         4
გააზრებულად აკავშირებს სათაურს ტექსტთან
ვერ აკავშირებს სათაურს ტექსტთან
იშვითად  აკავშირებს სათაურს ტექსტთან
მცირე დახმარებით აკავშირებს სათაურს ტექსტთან
სრულად აკავშირებს სათაურს ტექსტთან
განარჩევს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს
ვერ გამოყოფს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს
დამოუკიდებლად ვერ განასხვავებს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს
განასხვავებს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს მცირე ხარვეზებით
სრულყოფილად განასხვავებს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს
განმარტავს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს და აფასებს მათ საქციელს
ვერ აფასებს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს
დამოუკიდებლად ვერ განმარტავს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს
ნაწილობრივ განმარტავს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს
სრიულყოფილად აფასებს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს და მათ საქციელს
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ პერსონაჟის მიმართ
უჭირს საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა
პასიურად გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
სრულად და დამაჯერებლად ვერ გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
განსაკუთრებული დამოკიდებულება აქვს ამა თუ იმ პერსონაჟის მიმართ
გამოაქვს დასკვნა პერსონაჟებს შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ
უჭირს პერსონაჟთა შორის ურთიერთობის გაანალიზება
სრულად ვერ აკეთებს დასკვნას პერსონაჟთა შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ
სრულად ვერ აკეთებს დასკვნას პერსონაჟთა შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ
გამოაქვს დასკვნა პერსონაჟებს შორის არსებული ურთიერთობის შესახებ






კრიტერიუმები
1
2
3
4
სიტყვის ამოცნობა და სურათთან შესაბამისობა
ვერ შეუსაბამებს სიტყვებს და სურათებს ერთმანეთს
დამოუკიდებლად ვერ აკავშირებს სიტყვებს და სურათებს
ზოგ შემთხვევაში ახერხებს შეუსაბამოს ნახატები და სიტყვები ერთმანეთს
ზუსტად ამოიცნობს სიტყვას და აკავშირებს მას ნახატებთან
ამოიცნოს ხმოვანი და თანხმოვანი ასო-ბგერები და შემოხაზოს
არ შეუძლია სიტყვაში მოძებნოს ხმოვანი ასო ბგერები და შემოხაზოს ისინი
დამოუკიდებლას ვერ ახერხებს თანხმოვნების გარჩევას და შემოხაზვას
უმეტესწილად ახერხებს თანხმოვნების ამოცნობას და მათ დაჯგუფებას
უშეცდომოს ამოინობს ხმოვნებს და თანხმოვნებს და აჯგუფებს და შემოხაზავს მათ
კლასთან თანამშრომლობა
ვერ თანამშრომლობს კლასთან, უჭირს თანატოლებთან კომუნიკაცია
იშვიათად ტანამშრომლობს და ზოგჯერ არის კომუნიკაბელური
ცდილობს თანამშრომლობას, თუმცა მუდმივად ვერ ახერხებს კომუნიკაციას
ახერხებს კლასთან თანამშრომლობას. არის კომუნიკაბელური.
              სსსმ  მოსწავლის  შეფასების  კრიტერიუმები






                                                                        ხელმოწერა:  ეკა შარიქაძე
                                                                თარიღი: 2.06.2018 წელი
                                                                                    

No comments:

Post a Comment